Odpowiedzialność architekta

Wśród wielu zawodów, jakie istnieją na świecie i jakie wykonują ludzie, bardzo interesujące są zawody wiązane z tworzeniem i wykazywaniem się kreatywnością. Architekt to zawód niewątpliwie bardzo ciekawy. Pozwala połączyć wiedzę z zakresu matematyki, fizyki i innych nauk pokrewnych ze sztuką. Bo nie ulega wątpliwości fakt, że osoba, która chce projektować domy czy inne budynki, musi być obdarzona pewnym talentem plastycznym i zmysłem estetycznym. Jeśli zaplanowane przez nią obiekty nie będą ładne, nikt takich projektów nie kupi. To jest akurat sprawa całkowicie jasna i niewymagająca komentarza. Jednak trzeba też pamiętać, że architekt to zawód bardzo odpowiedzialny. Bo przecież to on musi tak zaprojektować dom czy inny budynek, by nie tylko był on atrakcyjny wizualnie i by był stworzony w zgodzie z panującymi na świecie trendami, ale także by był bezpieczny.

Oczywiście zaprojektowany obiekt musi też spełniać wszelkie normy, jakie są ustalone przepisami polskiego prawa. Jeśli tak nie będzie, projekt nie zostanie dopuszczony do realizacji. A architekt, który go wykonał, może być pozwany o wysokie odszkodowanie. Z tego powodu coraz więcej architektów wykupuje specjalne ubezpieczenie architekta.

Każdy obiekt projektowany przez architekta wiąże się z pewnym ryzykiemMa ono stanowić zabezpieczenie właśnie przed koniecznością płacenia wysokich grzywien z powodu popełnienia jakiegoś błędu w projekcie. Może to przecież mieć wpływ na nieterminową realizację danej inwestycji lub nawet kosztować zdrowie ludzi. Dlatego architekt obowiązkowe OC jest bardzo ważne w tym zawodzie. To właśnie tego typu ubezpieczenie pozwala poczuć się bezpiecznie i po prostu tworzyć ciekawe projekty. Oczywiście wiadomo, że celowe popełnienie jakiegoś błędu może kosztować kogoś nie tylko utratę renomy, ale także utratę wszelkich upoważnień do pracy w tym zawodzie. Trzeba też pamiętać  tym, że z racji specyficznego rodzaju wykonywanych czynności, ubezpieczeniami architekta zajmują się instytucje, które właśnie dla tej grupy zawodowej przygotowały szczególną ofertę. Często takie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej obejmuje nie tylko wypłatę ewentualnego odszkodowania, ale także pokrycie kosztów pomocy prawnika.

W podobnej sytuacji, co architekt jest też rzeczoznawca majątkowy ubezpieczenie. Ta osoba również wykonuje bardzo odpowiedzialny zawód. Co prawda od jego pomyłki nie będzie zależało bezpieczeństwo osób użytkujących jakiś budynek, ale z pewnością decyzje czy też opinie, jakie taki rzeczoznawca wydaje będą miały realny wpływ na przykład na decyzje sędziego podejmowane podczas spraw rozwodowych czy podczas postępowania w celu uzyskania kwoty z ubezpieczenia. A chyba nie jest trudno się domyślić, że tam, gdzie w grę wchodzą często naprawdę duże kwoty, ludzie dają się ponieść emocjom i nerwom. Dlatego rzeczoznawca powinien, choćby dla własnego spokoju, zdecydować się na wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. W ten sposób może uniknąć bardzo nieprzyjemnych sytuacji, które w skrajnych wypadkach mogą mieć swój finał nawet na sali sądowej. A w takiej sytuacji pomoc adwokata, którą rzeczoznawca w ramach własnego ubezpieczenia będzie mógł opłacić, może okazać się być nieodzowną i bardzo przydatną, bo dzięki niej można uniknąć poniesienia poważnych konsekwencji popełnionego, często nieumyślnie, błędu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s