Czy architekci i rzeczoznawcy majątkowi muszą mieć polisę OC

Architekci oraz rzeczoznawcy majątkowi mają ze sobą wiele wspólnego. Przede wszystkim obie te profesje są zaliczane do wolnych zawodów. Poza tym zadaniem architektów jest – mówiąc najogólniej – projektowanie nieruchomości, zaś rolą rzeczoznawców ich wycenianie. W jednym i w drugim przypadku prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wykupienia polisy OC. Zarówno ubezpieczenie architekta, jak i rzeczoznawcy to obowiązek nałożony obowiązującymi przepisami. Wspomniane tutaj branże są dość specyficzne, a ich specyfika wynika m. in. z tego, że występuje tutaj ryzyko polegające na wyrządzeniu szkody osobie trzeciej.

Kwota koniecznych do wypłacenia odszkodowań może być całkiem sporaTo zaś z kolei wiąże się z roszczeniami, które w dzisiejszych czasach są coraz większe – zdarzyć się może i tak, że jeśli sąd wyda wyrok na korzyść powoda, firma zmuszona wyrokiem do wypłacenia odszkodowania może zbankrutować. To główny powód, dla którego ustanowiono obowiązek ubezpieczeń architektów i rzeczoznawców. Architekt i rzeczoznawca majątkowy oznacza sporą odpowiedzialność. Podstawową rolą, jaką spełniają architektów i rzeczoznawców majątkowych ubezpieczenia jest ochrona interesów klientów.

Co się tyczy warunków, jakie musi spełniać obowiązkowe OC to są one określone konkretnymi przepisami – odnośnie każdej jednej profesji objętej obowiązkiem posiadania polisy ubezpieczeniowej funkcjonują przepisy (mające moc ustawy bądź rozporządzenia), które stanowią np. o tym, jaki jest zakres odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, w jakim terminie musi zostać wypłacone odszkodowanie, w jakich okolicznościach następuje wyłączenie odpowiedzialności etc. Brak u rzeczoznawcy czy architekta obowiązkowego OC pociąga bardzo poważne konsekwencje, włącznie z utratą licencji niezbędnej do legalnego prowadzenia działalności w tych branżach. Polisa musi być oczywiście przez cały czas ważna – w przeciwnym wypadku swój błąd architekt bądź rzeczoznawca może przypłacić kolosalnym wręcz odszkodowaniem (a sądy nie mają obecnie oporów w uwzględnianiu rosnących roszczeń klientów).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s